Odimljavanje
Tokom nekih proizvodnih procesa obavljaju se operacije kao što su varenje, lemljenje, brušenje i druge a kod kojih se kao posledica postupka javljaju dimovi i isparenja. U zavisnosti od vrste materijala koji se obrađuje različita je i struktura tih dimova i isparenja u fizičko-hemijskom smislu. Najčešće su to metali kao što su Čelik, Aluminijum,Berilijum, Kadmijum, Hrom i Bakar te emitovani gasovi koji sadrže aldehide, fluoride, izocijanate, azotne okside i jedinjenja sumpora i ugljovodonika. Najčešće ugljen monoksid, azot monoksid, ozon, hidrogen fluorid.
Kratkoročniefekti po zdravljesuiritacija očiju, sluzokože nosa i kože,kašalj i nedostatak daha, gubitak apetita, grčevi, mučnina i povraćanje. Dugoročniefektipo zdravlje suhroničnebolesti disajnih organa(kao što subronhitis, upala pluća, astma, emfizem, Silikoza, Siderosis, itd), rak pluća, rak grkljana, Parkinsonova bolest, bolesti kože, gubitak sluha, gastritis, čirželuca.
Po pitanju zaštite potrebno je znati da ventilacija kompletnog radnog prostora ne sprečava u potpunosti da supstance dođu u dodir sa čovekom.
Daleko efikasniji je metod lokalne ektrakcije tj. “hvatanje” zagađivača na samom izvoru, pre nego li dođu u zonu disajnih organa, organa čula ili otkrivenih delova kože.
Lokalna ekstrakcija je jedina i dovoljno efikasna zaštita da obezbedi kvalitetan vazduh u radnoj zoni.