Prečišćavanje vazduha

Vazduh u radnim i životnim prostorijama uobičajeno sadrži određene količine zagađivača prirodnog porekla i one koji su posledica nekog proizvodnog procesa ili radne aktivnosti.
Neophodno je za održavanje i poboljšanje kvaliteta vazduha u zatvorenim prostorima, u kojima se boravi i radi, vršiti ventilaciju i istu poboljšati procesom prečišćavanja.

air-purification1.jpg

 

 

 



Prečišćavanje se može izvoditi u dva postupka.
Mehanički podrazumeva “hvatanje” čestica zagađivača pasivim ili inercijalnim metodom, a električni postupak podrazumeva primenu elektrostatičkih filtera.

U svakom od postupaka vazduh se prinudi na strujanje a zatim tretira na sledeće načine.
Duct-unit.jpg

 

 

 



Inercijalnom metodom, koja se zasniva na primeni ciklona i taložnih komora, mogu se odvojiti krupne mehaničke čestice. Pasivnom metodom nazivamo primenu filterskih elemenata u kojima se fizičko-hemijskim  akcijama efikasno izdvajaju fini zagađivači do nivoa bakterija, buđi i drugih mikroorganizama. Primer su popularni HEPA filteri, PLASMA i NANO filteri ili filterski ekrani koji sadreže koloidno srebro i sl.

Veća efikasnost se postiže primenom elektrostatičkih filtera (ESP) koji mogu biti nadograđeni nekom pasivnom filterskom sekcijom i npr. UV lampom. Ovi filteri koriste energiju jonizacije a kako deluju samo na čestice zagađivača, ne ometaju protok i imaju malu potrošnju i operativne troškove. Efikasnost filtracije preko 95% je uobičajena. ESP mogu biti instalirani u sistem ventilacije ili klimatizacije kao i samostalno postavljeni u rezidencijalnim, odnosno poslovnim prostorima.

Electrostatic Precipitator.jpg